Hry online     GoodGame Empire     Big Farm     Krize    
1000wallpapers.eu - Tapety na plochu
Nejnovější tapety na plochu

Krize životních nákladů: Kdy skončí?

Ekonomové i spotřebitelé doufali, že po turbulencích v době pandemie nastane v roce 2022 o něco klidnější období a návrat k „normálnímu životu“. Pak přišla válka na Ukrajině a s ní inflace… Jaké jsou odhady odborníků na konec krize životních nákladů?

Kde se vzala krize?

Krize životních nákladů (cen za energie, potraviny nebo dopravu) byla na spadnutí již před začátkem konfliktu na Ukrajině, nicméně s válkou se ještě prohloubila. COVID-19, ceny komodit a environmentální problémy jsou jen některé z faktorů, které se sešly a vyhnaly ceny zboží a služeb na historická maxima. Výsledkem je prudký nárůst inflace, která jen v České republice dosahuje dramatických 17 procent.

Stejně jako v době pandemie si i v tomto případě všichni kladou otázku: „Kdy už to skončí?“. Klíčové instituce se snaží reagovat a vlády zavádějí krátkodobá opatření v naději, že se jim podaří odvrátit recesi.

Pravdivou odpovědí však může být, že zvýšené ceny jsou zde již napořád. Je možné, že se svět musí přizpůsobit nové realitě ve způsobu nakupování a spotřebního života obecně. Jaké jsou však klíčové náklady, které tuto krizi pro spotřebitele způsobují, a jak se pravděpodobně časem změní?

Energie

Prvním hlavním viníkem krize životních nákladů je energie. Tento nárůst probíhal již dlouho před válkou na Ukrajině, protože velkoobchodní ceny neustále rostly v reakci na zvýšenou celosvětovou poptávku a snahu o ekologičtější, ale dražší výrobu energie.

Tyto faktory zde zůstanou, a i když v příštích dvou třech letech můžeme být svědky stabilizace, návrat na předchozí úroveň je velmi nepravděpodobný – a to znamená nový a náročnější „normál“ pro spotřebitele. Tato chmurná prognóza je ještě pravděpodobnější pro Evropany – a tedy Čechy, kteří jsou nyní zbaveni ruských zdrojů energie, jež budou v dohledné budoucnosti nadále vypínány nebo výrazně omezovány.

Potraviny

Další na řadě jsou potraviny. Ceny v nákupním košíku zvyšuje nesčetné množství faktorů, ale na nejvyšší úrovni jsou za výrazné narušení způsobu hospodaření a produkce ve světě zodpovědné měnící se povětrnostní podmínky po celém světě.

Základní potraviny byly v posledních několika letech masivně ovlivněny netypickými výkyvy počasí. Dalším významným faktorem je narušení dodavatelského řetězce způsobené COVID-19, kdy továrny a logistická zařízení musí omezit a změnit konfiguraci využití pracovních sil, aby omezily šíření infekce.

A konečně snaha o udržitelnost zaznamenala velký nárůst výrobních nákladů, protože svět stále více požaduje, aby se potraviny vyráběly ekologičtějším způsobem a za lepších pracovních podmínek a podmínek pro dobré životní podmínky zvířat.

Všechny tyto faktory jsou dlouhodobé – například přizpůsobení se měnícím se povětrnostním podmínkám může světu trvat desítky let a obavy o životní prostředí tu nepochybně zůstanou. I v tomto případě se ceny mohou ve střednědobém horizontu stabilizovat, ale návrat na předchozí úroveň je téměř vyloučen.

Úrokové sazby

Mnoho centrálních bank, včetně té české, zvyšuje úrokové sazby ve snaze bojovat proti inflaci. Ale zatímco ti, kdo mají úspory, z toho mohou těžit, výsledkem je také výrazné zvýšení nákladů na spotřebitelské půjčky. Úrokové sazby hypoték rostou, stejně jako náklady na úvěry právě v době, kdy se na ně spotřebitelé musí spoléhat více než kdy jindy.

Tato opatření by mohla být ve střednědobém horizontu potenciálně zvrácena. Pokud se podaří stabilizovat inflaci, vlády by mohly za 2-3 roky opět snížit sazby – toto světlo na konci tunelu však závisí na řadě dalších faktorů v širší ekonomice.

Proč je důležité chápat krizi v širších souvislostech?

Zdá se téměř jisté, že vyšší životní náklady tu zůstanou. To však neznamená, že s tím nemůžeme nic dělat. Důležité je pochopit současnou finanční situaci a připravit se na její následky. To znamená především změnit své spotřebitelské návyky a svědomitě spravovat osobní finance včetně zavedení různých způsobů spoření.

Dostali jste se do těžké životní situace, trápí vás dluhy a bojíte se, že přijdete díky této těžké době o střechy nad hlavou? Zkuste využít zpětný leasing nemovitosti. Jako investoři vykoupíme vaši nemovitost, vyplatíme všechny dluhy a exekuce, a tak i zabráníme dražbě od exekutora. Od nás pak obdržíte nájemní smlouvu a můžete nemovitost dál užívat. Po skončení této těžké doby si pak od nás vykoupíme svoji nemovitost zpět za stejných podmínek. Výkup nemovitosti je poslední záchrana jak nepřijít o střechu nad hlavou. Veškerou administrativu zařídíme, oslovíme všechny vaše věřitele a dluhy vyplatíme. Je možné využít výkup za hotové a vyplatit vám finanční zálohu. 

Obrazky pro server 1000wallpapers.eu - Tapety na plochu byly dodány návštěvníky, kteří je získali z veřejně dostupných zdrojů. Nejsme vlastníky těchto fotek. V případě porušování Vašich autorských práv nás kontaktujte na admin@1000wallpapers.eu a fotky budou smazány.